Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Pigtittare 1833025



*

nr 183 3025


Pigtittare

H35


Utrop:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 oktober 2002
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/10 18:49:12 1      ledande budet*
13/10 17:14:36 2      150 kr


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
  • 6090 Spegel
    Ek, 148x33 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 19:13
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 20:24
  • 6674 Spegel
    förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 19:16
  • 6036 Spegel
    förgylld ram, 84x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 18:23
  • 6480 Spegel
    Förgylld, 81x41 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 20:57
  • 6673 Spegel
    Nyrokoko, förgylld, 58x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 19:04




Ladda ner broschyr